Co vlastně získá sportovec za medaili? Několik miliónů, plyšáka nebo vůbec nic | SportOne.cz
SportOne.cz

Co vlastně získá sportovec za medaili? Několik miliónů, plyšáka nebo vůbec nic

med

 

V Riu de Janeiro bylo rozděleno 306 zlatých medailí. Na pohled jsou všechny stejné, zlata je v každé za 600 dolarů, ale jejich hodnota se v jednotlivých zemích velmi liší. Někteří olympijští vítězové dostanou desítky milionů, jiným zkrátí vojenskou službu, některým je odměnou jen hymna zahraná na jejich počest a potlesk fanoušků.Čeští sportovci jsou s jedním a tři čtvrtě milionem korun za zlato někde uprostřed spektra. Například Britové tradičně žádné odměny za olympijské medaile nemají.
Jen o čest na hrách bojují například Norové, Chorvati a Švédové, kteří dostávali v Riu pouze plyšové maskoty her různých velikostí v závislosti na lesku medaile.
Naopak největší „balík“ si z Ria odvezl sportovec, jehož většina diváků ani nezaznamenala. Vzpěračka Hsu Šu-čching z Tchaj-wanu za triumf v kategorii do 53 kilogramů dostala v přepočtu 22 milionů korun. Více než dvacet milionů vydělal singapurský plavec Joseph Schooling. Stačila mu k tomu „maličkost“ – porazit neporazitelného Michaela Phelpse.

Některé odměny mají kuriózní podobu. Íránci dostávají zlaté mince za dva miliony a k tomu zlaté boty vážící jeden kilogram. V Kazachstánu za medaile rozdávají byty, od 3+1 za zlato po garsonku za bronz. V Koreji olympijským vítězům zkrátí povinnou vojenskou službu ze dvou let na čtyři týdny. Rumuni mají zajištěnou doživotní rentu.

Američané, kteří měli na hrách vůbec nejúspěšnější výpravu, dostávají za zlato 25 tisíc dolarů, tedy asi 700 tisíc korun. Ve Spojených státech se vedou diskuse o tom, zda by odměny alespoň neměly být osvobozeny od daní. Návrh v Kongresu zatím neprošel, a tak Phelps za svou medailovou žeň odvede více než 50 tisíc dolarů.
Němci mají za zlato 20 tisíc eur, Číňané 27 tisíc, Francouzi 50 tisíc, Rusové 53 tisíc a Italové 150 tisíc.

Zdroj: iDnes.cz