Dnes je tomu 5 let, kdy hokejový svět zasáhla letecká tragédie v Jaroslavli. Vzpomínáme | SportOne.cz
SportOne.cz

Dnes je tomu 5 let, kdy hokejový svět zasáhla letecká tragédie v Jaroslavli. Vzpomínáme

smu

Dne 7. září 2011 zažil hokejový svět jednu z největších katastrof historie. Při startu k prvnímu zápasu sezóny KHL v Minsku se nedaleko Jaroslavle zřítil letoun s hokejisty místního Lokomotivu.
V troskách zemřelo na místě 25 hokejistů, 11 osob z realizačního týmu a sedm členů posádky.
Na palubě letadla byli i tři čeští hokejisté Josef Vašíček, Jan Marek, Karel Rachůnek a Slovák Pavol Demitra. Havárii nikdo z nich nepřežil.

Zvukový záznam + grafická rekonstrukce z černé skříňky:


poh

Luxusně vybavené letadlo se 14 t paliva na palubě havarovalo za slunného dne těsně před čtvrtou hodinou odpoledne místního času (11:59 UTC) v těsné blízkosti letiště Tunošna. Třímotorovému letounu se nepodařilo uskutečnit vzlet na délce dráhy a následně po startu z travnatého předpolí ranveje nabrat výšku. Krátce se odlepil od země a po kolizi s anténním systémem se naklonil a dopadl zpět na zem z výšky několika metrů. Po dopadu, v rychlosti cca 250 km/h, se rozlomil a začal hořet. Část trosek spadla do blízké řeky.

jaro1

Dle ruského vyšetřování mohl za nehodu představitel letecké společnosti, který nechal pilotovat posádku bez potřebné kvalifikace. Jeden z pilotů měl při startu bezděčně brzdit, hovořilo se i o chybách personálu letiště a dalších problémech. „Někdejší zástupce aerolinek podle dalších zjištění věděl, že posádka nedosáhla v rámci výcviku všech dovedností, které byly nutné pro zaručení bezpečnosti letu,“ uvedla ruská tisková agentura TASS.

tym

Čest jejich památce