FIFA rozhodla. Fotbalové MS bude mít 48 týmů! Pomůže to fotbalu nebo naopak? | SportOne.cz
SportOne.cz

FIFA rozhodla. Fotbalové MS bude mít 48 týmů! Pomůže to fotbalu nebo naopak?

resdf

 
Od roku 2026 bude hrát na fotbalovém mistrovství světa 48 mužstev. O nárůstu počtu účastníků finálového turnaje rozhodla v úterý Rada Mezinárodní fotbalové federace (FIFA) v Curychu. Dosud účinkovalo na MS týmů 32.
Osmačtyřicet národních týmů bude rozděleno do šestnácti skupin po třech účastnících. Ze skupin postoupí dva nejlepší týmy do vyřazovací fáze. Počet zápasů na turnaji se rozroste ze současných 64 na rovných 80. MS bude trvat 32 dnů.
První MS v roce 1930 v Uruguayi se hrálo jen s 13 týmy, o čtyři roky později v Itálii se šestnácti. V roce 1982 ve Španělsku již hrálo 24 reprezentací a od roku 1998 ve Francii 32.
Řídící orgán světového fotbalu měl několik možností, schválený model podporoval nový prezident Gianni Infantino.
Rozšíření turnaje tak dává šanci i menším zemím. Vzrostou finanční příjmy z televizních a marketingových práv, odhadem o 20 procent na 6,5 miliard USD (cca 6,18 miliard eur).
Z rozšířeného formátu může těžit mimo jiné také česká reprezentace, která se ve své samostatné historii dostala na světový šampionát jen jednou v roce 2006. Od roku 2026 by se mohly její šance kvalifikovat se na závěrečný turnaj zvýšit.


.category-bleskovky .featured-image { display: none; }