Předseda slovenské vlády Robert Fico splnil slib a napsal fotbalovému prezidentovi UEFA – SportOne.cz
SportOne.cz

Předseda slovenské vlády Robert Fico splnil slib a napsal fotbalovému prezidentovi UEFA

Slovenský premiér Robert Fico, zaslal po vyřazení slovenských fotbalových reprezentantů do 21 let na evropském šampionátu v Polsku, otevřený dopis prezidentovi Evropské fotbalové unie UEFA, Slovinci Aleksandru Čeferinovi , kde se mimo jiné zmiňuje i o fotbalové frašce mezi Itálií  a Německem.

Vážený pane prezidente.

Obracím se na Vás, nejen jako fanoušek slovenského sportu, ale i jako předseda vlády Slovenské republiky, kterému není lhostejná výchova a názory mladých lidí. Já jako politik, Vy jako představitel jedné z nejvlivnějších sportovních asociací na světě, si jistě uvědomujeme naši odpovědnost za to, aby se jakékoli společenské dění, včetně toho sportovního, neslo v duchu fair play. Demokratické volby nám umožnily měnit společensko-sportovní realitu a každodenně musíme čelit novým výzvám, kterými posouváme věci vpřed. Oceňuji Vaši práci, protože jste byli zvolen do vedení evropské fotbalové asociace jako reprezentant malé země, a proto cítím, že se snažíte prosazovat zájem i ekonomicky slabších a menších fotbalových svazů. I spolupráce slovenského fotbalového svazu s vámi je velmi dobrá, o čem jsem jako předseda vlády Slovenské republiky informován.

Proto, i na základě poznání vaší práce a pozitivních referencí o ní, se na Vás obracím v souvislosti s událostmi, které se odehrály na fotbalovém evropském šampionátu do 21 let v Polsku. Našim sousedům chci poblahopřát k úspěšné organizaci tohoto sportovního svátku, v jehož rámci vytvořili slovenským mladíkům spolu s fanoušky přímo domácí prostředí. Akce však byla bohužel, vážně poznamenána nedůstojným vystoupením reprezentací Německa a Itálie v boji o postup do semifinále .. Slovenské fotbalové talenty z pohledu sportovních výkonů udělali vše pro to, aby si vybojovali postup do další fáze turnaje, a za skvělou reprezentaci naší země si zaslouží náš respekt. Na co však určitě nebyli připraveni, byla fraška v podání hráčů vyspělých fotbalových zemí Itálie a Německa. Proto rozumím slovům i slzám reprezentačního trenéra Pavla Hapala, který vyjádřil své rozčarování nad způsobem, jakým byl jejich vzájemný zápas odehrán. Vzniklá situace mi připomněla dávnou fotbalovou historii, když na Mistrovství světa ve fotbale v roce 1982 podobné nedůstojné divadlo před očima fanoušků této krásné hry hrály reprezentace Německa a Rakouska na úkor fotbalového trpaslíka Alžírska. Proto věřím, že dáte celou záležitost prověřit a UEFA vytvoří na další turnaj pravidla, která upřednostní sportovní výkon před možnými nefér dohodami. Je to totiž neúcta vůči samotným sportovcům, fanouškům, ale i zemím, které reprezentují.

Vážený pane prezidente,

i když působíme v rozdílné společenské sféře, naše odpovědnost za vytváření fair play pravidel je podobná. V tomto konkrétním případě nesete odpovědnost za formování vědomí mladé sportovní generace a zároveň za jejich přesvědčení, že za úspěšným výsledkem stojí talent, množství hodin strávených na hřišti, víra ve vlastní síly, odhodlání zvítězit, a ne zákulisní dohody.

Uvědomuji si, že fotbal jako vlivný ekonomický fenomén přináší s sebou i stinné stránky. Proto mi dovolte popřát Vám hodně úspěšných činů a množství dobře vykonané práce s cílem rozvoje evropského fotbalu tak, aby tento oblíbený sport přinášel požitek fanouškům ve všech zemích. Rád Vás na Slovensku uvítám i na osobním setkání na Úřadu vlády Slovenska.

S pozdravem Robert Fico, předseda vlády SR

.category-bleskovky .featured-image { display: none; }